Od wielu lat inwestowanie w nieruchomości jest bardzo popularne, trwa wielki bum na nieruchomości. Większość z nich jest finansowane z kredytu hipotecznego który również cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. Wszystkie osoby chcące skorzystać z tego kredytu powinny zatem wiedzieć co to jest tak naprawdę kredyt hipoteczny, jak jest oprocentowany i zabezpieczony oraz jakie koszty się z nim wiążą.

Większość osób decyzję o kupnie mieszkania bądź budowie domu podejmuje raz w życiu. Większość osób nie jest też w stanie sfinansować tak pokaźnej inwestycji z własnej kieszeni, najczęściej korzystamy wówczas z kredytów hipotecznych które zaciągamy na 20 a nawet 30 lat.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny bądź też inaczej kredyt mieszkaniowy to długoterminowy kredyt bankowy, przeznaczonym np. na zakup konkretnej nieruchomości, jego zabezpieczeniem jest hipoteka na rzecz banku wpisana do księgi wieczystej nieruchomości, której zakup lub budowa jest finansowana tym kredytem.

kredyt długoterminowy

Kwota kredytu hipotecznego wynosi zwykle kilkaset tysięcy złotych, a czasami nawet milion złotych. Z uwagi na tak wysoką kwotę jest on udzielany na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Jak się okazuje kredyt hipoteczny najlepiej wziąć na 15-20 lat. Dłuższy okres kredytowania, wiąże się zawsze z dużymi odsetkami, a zatem jeżeli tylko stać nas na wyższą ratę miesięczną skrócić okres kredytowania. Aby to udowodnić warto dokonać następującej symulacji. Kredyt o wartości 300 tys. zaciągnięty na 30 lat, przy oprocentowaniu 6 % w skali roku, to oprócz kapitału 350 tys. odsetek do spłaty. Jeśli ten sam kredyt rozłożymy na lat 20, odsetek zapłacimy 215 tys. Różnica jest ogromna a różnica w racie miesięcznej nie jest kolosalnie wyższa i z pewnością do udźwignięcia.

zabezpieczenie hipoteczne

Zabezpieczeniem kredytu który jest przeznaczony na zakup bądź też budowę mieszkania czy budowę domu jednorodzinnego jest hipoteka na rzecz banku wpisana do księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości.

Księga wieczysta to nic innego jak dokument opisujący stan prawny danej nieruchomości, znajdziemy w niej wszystkie istotna dane o nieruchomości opisane w poszczególnych działach a w jednym z nich właśnie hipotekę. Dzięki znajdującym się w niej informacjom możemy łatwo stwierdzić jakie prawa i komu przysługują do danej nieruchomości. Księga wieczysta składa się z czterech działów. Do czwartego działu księgi wieczystej wpisywana jest hipoteka.

Hipoteka danej nieruchomości służy zabezpieczeniu kredytu hipotecznego i pozwala bankowi na dochodzenie wierzytelności z nieruchomości, bez względu na to czyją jest ona własnością.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oprocentowanie kredytu hipotecznego, to bardzo ważny element kredytu na który zawsze zwracamy uwagę i w zasadzie to od jego wysokości zależy czy zdecydujemy się na daną ofertę banku. Oprocentowanie to składa się z dwóch elementów:

  • ze zmiennej stawki WIBOR 3- lub 6-miesięcznej. Na wysokość WIBORU nie mamy żadnego wpływu. WIBOR jest ustalany w dni robocze o godzinie jedenastej na podstawie stóp zgłaszanych przez uczestników fixingu, czyli przedstawicieli 13 banków w Polsce, po odrzuceniu dwóch najwyższych oraz dwóch najniższych wielkości
  • stałej marży banku, czyli zysku banku z tego, że udzielił nam kredytu. W przeciwieństwie do stawki WIBOR tutaj możemy mieć jakiś pływ na wysokość marży kredytu. Jej wysokość jest negocjowana praktycznie we wszystkich bankach udzielających kredytów hipotecznych. Wysokość marży jest zależna przede wszystkim od kwoty kredytu, wskaźnika LTV, czyli inaczej stosunku kwoty zaciąganego kredytu do wartości zabezpieczenia ale też od dodatkowych produktów danego banku, z których skorzystamy.

Powiązane wpisy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.