Oszczędzanie? A może lepiej wybrać zadłużenie krótkoterminowe

W kraju średni dochód gospodarstwa domowego (dominanta zarobków według Głównego Urzędu Statystycznego) to przedział pomiędzy 1500 – 1800 złotych netto. Takie wpływy do domowego budżetu bardzo rzadko pozwalają na generowanie rozsądnych oszczędności, które jednak przydają się przy wystąpieniu poważniejszych kryzysów życiowych. A może zadłużenie krótkoterminowe jest znacznie lepszą opcją pod potrzeby osób, które nie są w stanie lub po prostu nie lubią budować nadwyżki kapitałowej? W artykule podyskutujemy o podobnym problemie.

Oszczędzanie, a kredytowanie potrzeb konsumpcyjnych – główne założenia

Można się zgodzić, że oszczędzanie posiada przewagę nad zadłużeniem, ale w niektórych warunkach po prostu się nie sprawdza. Szczególnie właśnie podczas generowania niewielkich dochodów miesięcznych, poniżej średniej krajowej, a i ta w niektórych lokalizacjach nie wystarczy na pokrycie normalnych potrzeb konsumpcyjnych. Pozytywną zdolność kredytową można natomiast ukształtować nawet przy niewielkiej strukturze przychodów, co udowadnia oferta większości banków detalicznych, a także prywatnych firm pożyczkowych, które zdecydowanie zdominowały strefę multimedialną. Główna korzyść ze wskazanego podejścia do zadłużenia zamiast oszczędzania wynika z podniesienia potencjału konsumpcji. Niewielka, miesięczna rata nawet przy stosunkowo większych kosztach zobowiązania nie jest, aż tak bardzo szkodliwa i nie ogranicza kredytobiorcy. Oczywiście najlepiej wskazaną formułę stosować tylko doraźnie, po pojawieniu się niespodziewanych wydatków. Dobrze zawczasu zaplanować i porównać oferty kredytów gotówkowych, czy nawet przejść konsultacje z niezależnymi doradcami kredytowymi, co pozwoli idealnie zoptymalizować wniosek niezbędny do przeprowadzenia analizy kredytobiorcy. Zgodnie z popularnymi statystykami praktycznie 30% gospodarstw domowych w kraju posiada zadłużenie. Wiele rodzin w ogóle nie oszczędza, ale jednocześnie nie korzysta z rynku kredytowego. Największe zadłużenie generują mieszkańcy średnich miast, rzadziej wsi. Przy dużych dochodach rośnie również zainteresowanie kredytami gotówkowymi, które stają się idealnym motywem podnoszenia statusu, czy po prostu spełniania marzeń konsumpcyjnych.

Oszczędzanie dla komfortu psychicznego i dla budowania wkładu własnego

Oszczędzanie jest naturalnie czasochłonne i wymagane jedynie, kiedy starasz się o kredyt hipoteczny (wkład własny jest wtedy obowiązkowe, alternatywa to wykupienie dość drogiego ubezpieczenia niskiego wkładu). Oszczędzanie gwarantuje też większy komfort psychiczny. Standardowy limit oszczędności to mniej więcej trzymiesięczna wypłata. Jeżeli dodasz do tego zadłużenie, np. pozwalające na przeżycie dodatkowego roku, dwóch taka formuła współpracy z kredytodawcami wydaje się bardzo praktyczna, a co najważniejsze niezwykle szybka w zastosowaniu. Poza tym rynek kredytowy zmienia się dobrze względem potrzeb kredytobiorców.

Powiązane wpisy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.