Procedury zaciągania kredytów w bankach

Kiedy już przedyskutujemy z bliskimi osobami kwestię konieczności wzięcia kredytu gotówkowego i przeanalizujemy oferty poszczególnych banków, czas powziąć pewne kroki, które zaprowadzą nas do otrzymania wymarzonych pieniędzy na ważne dla nas wydatki.

Krok pierwszy – wniosek

Gdy już wybierzemy konkretny bank i jedną z jego ofert kredytowych, najczęściej wybieramy się do placówki banku, by umówić się na spotkanie z doradcą kredytowym i omówić z nim konkrety dotyczące działań. Zwykle sprowadzają się one do jednego – przedyskutowaniu wszelkich pytań i wątpliwości dotyczących danego kredytu, a następnie złożenia wniosku kredytowego. We wniosku wypisujemy wszystko, co ma związek z żądanym kredytem, jego wysokością, okresem kredytowania, nasza zdolnością kredytową. Wniosek taki składamy i czekamy na odpowiedź naszego banku. 

Krok drugi – prześwietlenie

Bank oczywiście nie może przyznać nam kilkudziesięciu tysięcy złotych kredytu ot, tak, na podstawie tego, co napiszemy we wniosku, nawet jeśli poświadczymy jego wiarygodność własnym podpisem. Bank kieruje wnioski o prześwietlenie naszej historii kredytowej do odpowiednich instytucji – sprawdza, czy w przeszłości braliśmy kredyty i czy je spłacaliśmy. Tutaj najlepszą sytuację mają osoby, które bądź brały kredyty i wszystkie spłacały w terminie, bądź też nigdy w życiu nie miały jakichkolwiek zobowiązań kredytowych, i w chwili obecnej nie spłacają też żadnych pożyczek. Banki sprawdzają nas też pod kątem dochodów – stosunku z pracodawcą, wysokości dochodów, posiadanego mienia. Jednak tak naprawdę to, jak bardzo się angażują w prześwietlanie swoich klientów, zależy głównie od kwoty kredytu. Przy niewielkich pożyczkach czynności te nie są tak zaawansowane. 

Krok trzeci – umowa

Następnie bank podejmuje na podstawie zgromadzonych dokumentów decyzję o kredycie, jaki może przyznać klientowi – i o warunkach, na jakie może się zgodzić. Po przedyskutowaniu z klientem tych warunków, podpisana zostaje umowa, na mocy której wypłacane są pieniądze w określonej kwocie, a także uruchomione zostają procesy kredytowe, czyli od tego momentu rozpoczyna się naliczanie odsetek. Często od podjęcia decyzji o kredycie do tego momentu mija nawet kilka miesięcy.

Powiązane wpisy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.